Zeytinde gübreleme nasıl yapılır? İşte zamanı ve yöntemleri

Zeytinde gübreleme nasıl yapılır? İşte zamanı ve yöntemleri

Zeytinde gübreleme nasıl yapılır konusunda sizlere kapsamlı bir yazı hazıladık. Zeytinde gübreleme yaygın bir tarım uygulamasıdır. Zeytinin üretimi ve maliyetinde önemli bir faktörü zeytinin gübrelenmesidir Sofralarımızda sıklıkla yer verdiğimiz zeytinin kalitesi iyi olmalıdır. Bunun için de, zeytin yetiştiricileri zeytin hasadından önce yılın belli dönemlerinde zeytinde gübreleme yaparlar. Zeytine hangi gübre atılır ya da zeytin ağacı ne zaman gübrelenir gibi pek çok soruyu yanıtladık

Zeytinde gübreleme yapmadan önce bilinmesi gerekenler

Zeytinliğin gübrelenmesi planlanırken öncelikle mahsulün ihtiyacının ne olduğu anlaşılmalıdır. Planlı bir gübreleme, yapmak ihtiyaç doğrultusunda gelişir. Bazı zeytin yetiştiricileri, aşırı gübreleme yaparak neden olduğu olumsuz etkiler ile karşılaşmak zorunda kalmaktadır. Mümkün olduğunca aşırı gübrelemeden kaçınmayı bilmek zeytinin verimliliğini olumlu anlamda etkileyecektir.

Zeytin ağacı gübreleme, verimliliği düşük zeytinliklerde daha sık yapılmaktadır. Gübreleme işlemi sayesinde, toprağın organik maddesinin mineralleşmesi, yağmur suyu ve sulamanın katkıları ve besin elementlerinin zenginliği ile besin ihtiyaçları karşılanabilir. Yüksek üretkenlik kapasitesine sahip zeytinliklerde, beslenme ihtiyaçları daha azdır. Kontrollü bir şekilde gübre verilebilir. Eğer aşırıya kaçılırsa, kısa veya orta vadede söz konusu verimlilik seviyesi düşebilir.

Zeytinde gübreleme nasıl yapılır? İşte zamanı ve yöntemleri
Zeytinde gübreleme yapmadan önce bilinmesi gerekenler

Gübreleme programı açısından toprak analizi yaparak, zeytinin özümseyeceği elementlerin varlığını bilmek önemli bir husustur. Bu program sayesinde, gübrelerin davranışını etkileyebilecek fiziksel ve kimyasal özelliklerini bilmek faydalı olacaktır.

Zeytin ağacı gübreleme öncesinde yaprak analizi yapmak önemlidir. Yaprak analizi, belirli bir süre boyunca gübrelemeye verilen yanıtı aktarabilir. Zeytin ağacının besin eksikliklerinin veya fazlalıklarının varlığını ve elementler hakkında çeşitli bilgileri rapor ederek beslenme durumu teşhis edilebilir. Genel olarak zeytinliklerde yaprak analizlerinin yıllık olarak, numunelerin temmuz ayı içerisinde alınması tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Zeytin ilaçlama takvimi

Zeytinde gübreleme ne zaman yapılır?

Yağmurla beslenen zeytinliklerde, gübreleme uygulaması büyük ölçüde yağış ile bağlantılı olur. Uygulanan gübrelerin toprakta çözünmesi ve bir verim elde etmesi için yağmur suyu gereklidir. Bu nedenle, toprağın gübrelenmesi, uygulamadan sonraki günlerde yağış beklendiği zaman yapılması faydalı olacaktır. Düşük sıcaklıklar olduğu zaman, zeytin ağacı kökleri büyümelerini ve emme kapasitelerini önemli ölçüde yavaşlatır. Bu nedenle, zeytin gübre uygulaması daha az verimli olacaktır. Soğuklar geçmeye başladıktan sonra yani kış ayları sonunda zeytin ağacı gübrelemesi yapılmalıdır. Sıcaklıkların yükselmeye başlamasını beklemeli, belirli bir yoğunlukta yağmur yağmasını beklemeli ve zeytinliğinize uygun bir gübre formülü kullanmak gerekir. 

Zeytinde yapraktan gübreleme

Özellikle kuru ve kireçli topraklarda, zeytinde yapraktan gübreleme, zeytin ağacına besin sağlamak için çok verimli uygulama olarak bilinmektedir. Azot ve Potasyum elementleri, bu yöntemle uygulandığında çok iyi emer. Azot ve potasyumum aksine, kalsiyum ve demir gibi elementler yapraklar tarafından çok zayıf bir şekilde emilir. Magnezyum, çinko, bakır, manganez, bor ve molibden gibi elementler ise orta veya düşük düzeyde emilim gösterirler.

Zeytinde gübreleme nasıl yapılır? İşte zamanı ve yöntemleri
Zeytinde yapraktan gübreleme

Zeytinde yapraktan gübreleme işleminde azot kullanımı oldukça etkileyicidir. Azotun yapraktan uygulanmasının, özellikle de yağmurla beslenen zeytin ağaçlarında çok daha etkili olduğu söylenebilir. 

Zeytinde yapraktan gübreleme, kireçtaşı ve killi topraklarda potasyum eksikliğini gidermek için faydalı bir yöntemdir. Zeytinin ihtiyaç duyduğu potasyum eksikliğinin önemli bir kısmını karşılar. Zeytinde yapraktan gübreleme daha çok potasyum nitrat, potasyum klorür veya potasyum sülfat ile %1.5-2.5 ilkbahar, yaz ve sonbaharda yapılmaktadır. 

Zeytin ağacı azot gübreleme

Zeytin ağacı gübrelenmesinde önemli bir element olan azot, hızlı bir reaksiyona neden olur. Zeytinin gelişimini hızlandırır. Azot, zeytin içinde çok hareketlidir. Hızlıcaa gövdelere, yapraklara ve çiçeklere/meyvelere doğru hareket ederek yer değiştirir. Zeytinden iyi bir verim almak için, toprakta azotun doğru bir şekilde varolması gerekmektedir. Ancak fazla azot, zeytinin üretiminde ve kalitesinde düşüşe, hastalıklara karşı daha yüksek hassasiyete ve olgunlaşmada gecikmeye neden olabilir. Bazı durumlarda yağmur sayesinde toprakta biriken azot önemli bir rol oynayabilse de, bu miktar yüksek üretime sahip zeytinliklerin gübrelenmesinde nispeten önemsizdir. 

Zeytin ağacı potasyum gübreleme

Zeytinde gübreleme olarak potasyum gübrelemesi de yapılabilir. ağacın potasyumlu gübre uygulamasına tepkisi, toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerine, bölgedeki yağışa, zeytinlik türüne ve tabii ki gübrenin uygulama yöntemine bağlıdır. Kireçtaşı ve killi topraklar üzerindeki kuru arazi zeytinliklerinde, potasyum ile geleneksel gübreleme kısa zamanda genellikle çok verimli değildir. Ancak, uzun vadede zeytinliklerde belirli bir düzeyde olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Zeytinde gübreleme nasıl yapılır? İşte zamanı ve yöntemleri
Zeytin ağacı potasyum gübreleme

Zeytine hangi gübre atılır?

Zeytine azot, fosfot ve potasyum içerikli gübreler atılır. Bu gübreler, zeytinin ihtiyacını giderir Hayvan gübreleri ve yeşil gübre de atılabilir. Ancak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu üç element zeytin için çok değerlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol