Romanov koyun fiyatları ülkemizde ne kadara satılıyor?

Romanov koyun fiyatları

Romanov koyun fiyatları ve Romanov koyunları hakkında pek çok bilgiye erişebileceğiniz bir içerik ile karşınızdayız. Hazırsanız hemen başlayalım! Romanov koyun cinsi iki yüz yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmektedir. Üreme için oldukça elverişli olan bu koyunların ırkı Ukrayna’ya dayanmaktadır. Romanov koyunları farklı iklimlere kolayca uyum sağlar, önemli ölçüde dayanıklılığa sahiptir. İyi yün kalitesine ve çok yüksek derecede doğurganlığa sahiptir.

Yüksek kaliteli kalın koyun derisi sayesinde, sıcaklık -25 -30 dereceye düştüğünde bile yetiştirme ortamını ısıtmanıza gerek kalmaz. Romanov koyunlar sadece serinliği değil, aynı zamanda keskin sıcaklık dalgalanmalarını da kolayca tolere ederler. Onları yetiştirmede rahat koşullar sağlamak için kuru ve derin altlık yeterli olacaktır.

Bunlarak ek olarak, Romanov koyunları özel bir bakım ihtiyacı duymazlar ve yüksek maliyet gerektirmezler. Bu da, yetiştiriciler tarafından Romanov cinsi yetiştirme isteğini arttırmaktadır. Peki, Romanov koyun fiyatları ne kadardır? Romanov koyun fiyatlarına bir değinelim. İşte Romanov koyun fiyatları…

Romanov koyun fiyatları
Romanov koyun fiyatları ne kadar?

Romanov koyun fiyatları

Ülkemizde Romanov koyun fiyatları şu şekilde:

  • Romanov kuzu almak isteyenler için 500 – 1.000 TL değerindedir.
  • Yetişkin romanov koyun fiyatları ise 1.500 – 2.000 TL değerindedir.

Sahibinden romanov koyunu satın almak isteyenler yukarıda bahsettiğimiz fiyatlardan farklı olarak bir fiyat ile karşılaşabilir. Tamamen satıcının ihtiyacı doğrultusunda romanov koyun fiyatları farklılık da gösterebilir. Ancak, genel olarak yukarıda yer verdiğimiz fiyat aralıklarındadır.

Romanov koyun fiyatları
Romanov koyun fiyatları ne kadar?

Romanov koyun kaç yavru verir?

Romanov kuzuları 3,5 – 4 ay içerisinde cinsel olgunluğa ulaşır ve yıl boyunca cinsel olarak aktiftir. Romanov koyunlarında cinsel istek, uzun bir çoklu doğurganlık seçimi nedeniyle mevsimselliğe sahip değildir ve diğer ırk koyunlarından daha uzun sürer. Bu özellikler döllenmenin başarı oranını önemli ölçüde artırır. Romanov koyunlarının kuzulama dönemi beş ay (140 – 153 gün) sürer. Bu nedenle, kuzulama genellikle yılda iki kez gerçekleşir. Romanov koyunları yüksek süt verimine sahiptir. Yetiştirmeden sonra, iyi beslenerek laktasyon başına yaklaşık 100 litre süt alırlar.

Romanov koyunlarının önemli bir özelliği yüksek doğurganlıklarıdır. Bu sebeple, haklı olarak dünyanın en verimli koyunları olarak kabul edilir. Bir romanov koyunu, genellikle kuzulama başına iki kuzu doğurur. Ancak, üç veya dörde kadar daha fazla doğumu da gözlemlenebilir. Romanov cinsi koyunlarda çoklu doğurganlık dördüncü ve beşinci kuzulamaya kadar artar ve daha sonra yavaş yavaş azalır.

Romanov koyun fiyatları
Romanov koyun kaç yavru verir?

Romanov koyunların ince ve hafif kemikleri ve kuzunun doğumda nispeten hafif olması nedeniyle kuzulama genellikle kolaydır. Aynı zamanda kuzular güçlü doğar ve çoğu hayatta kalır. Kuzuların doğumdaki canlı ağırlığı, büyük ölçüde sayılarına bağlıdır. Yani, ortalama olarak, tek Romanov kuzular 3,7 kg, ikizler 2,9 kg ve üçüzler ise 2,5 kg altında doğarlar. Dörtten fazla kuzu doğarsa, ek olarak beslenmeleri gerekmektedir. Çünkü yüksek süt veriminde bile koyun sütü her ayrı kuzuya yetmeyebilir. Bu durumda kuzulara günde 1 litre inek sütü verilmesi tavsiye edilir. Ayrıca 10 ila 15 günlük kuzular konsantre yem ve kaliteli saman ile beslenmelidir. Bu tür beslenmeyle, yavru Romanov kuzular 100 – 120 gün boyunca sütten kesildiğinde yaklaşık 20 kg ağırlığa ulaşır.

Romanov koyun iyi verim sağlar mı?

Romanov koyunlarını et için yetiştirmek çok karlıdır. Romanov kuzuları oldukça erken gelişir. Orta derecede bir besleme ile kuzular yaklaşık altı ayda 35 – 50 kiloya kadar büyüyebilir. Canlı ağırlıktaki ortalama günlük kazanç 140 – 170 grama kadar ulaşabilir. Aynı zamanda, üç veya dört sayıda doğan Romanov kuzular, doğumda daha az ağırlığa sahip olmalarına rağmen ikiz Romanovlardan daha hızlı gelişir.

Rmanov koyunlarının yetiştirilmesinde belirli bir düzenlilik gözlenir. O da: kuluçkada ne kadar fazla kuzu varsa, toplam ağırlığı o kadar büyük olur. Ancak her bir kuzunun bireysel ağırlığı ne kadar küçükse, kuzunun büyüme ve gelişme yoğunluğu o kadar yüksek olur. Romanov koyunlarını 11. ayına kadar 80 kg ağırlığında tutmak en karlı olanıdır. Bu, yetişkin romanov koyunlarının ortalama ağırlığıdır. Koçlar için 55 – 80 kg ve koyunlar için 40 – 50 kg. Aynı zamanda karkasın net kesim verimi %50’ye (ortalama %42 – 45) ulaşabilir.

Romanov koyunlarının ömrü 15 yıla kadar sürebilr. Aynı zamanda, bu değerli hayvanların üreme için verimli ekonomik kullanım süresi 10 yıla kadar çıkabilmektedir. Romanov koyunlarında yüksek doğurganlık, et verimliliği ve erken gelişmişliği sayesinde yüksek kaliteli koyun postu ile birleşimiyle iyi bir ekonomi sağlar.

Romanov koyun fiyatları
Romanov koyun iyi verim sağlar mı?

Romanov koyunları kaliteli yüne sahip olduğundan iyi bir makaslama sağlar. Koyunlar genellikle mart, haziran ve ekim aylarında yılda üç kez kırkılır. Bu koyunlarda yün verimi 1,5 – 2 kiloya kadar ulaşır. Erkek romanovlarda ortalama yün verimi yaklaşık 3.5 kg’dır. En değerli şeyleri isei, hafiflik, dayanıklılık ve yüksek ısı yalıtım özellikleri ile karakterize edilen koyun derisidir. Bu nitelikler, romanov koyunlarındaki tüylerin kıllardan çok daha hızlı büyümesinden kaynaklanmaktadır. Kesmeden 3 – 4 ay sonra kıl liflerinden 2 – 3 cm daha uzun büyür ve güzel küçük bukleler oluşturur.

Romanov koyun postunun kalitesi birçok faktöre bağlıdır. Bunlar: kılların ve tüylerin uzunluğunun oranı, tüy ve kıl liflerinin sayısı, kkalınlığı, buklelerin varlığı ve boyutu, yünün temizliği, yapağının düzgünlüğü, karın bölgesindeki kılların büyümesi ve kürkün kalitesi. Ayrıca bu yünler, ilaç ve kozmetik endüstrilerinde büyük talep gören, iltihap önleyici ve yumuşatıcı etkileri olan bir madde olan çok sayıda lanolin içermektedir. Romanov koyunlarındaki yün, yaz mevsiminde bile iyi büyür. Gerekirse, bir koyun yetiştiricisi yalnızca et için koyun yetiştiriciliği yapıyorsa, koyun kırkımını hiç yapmayablir.

Romanov koyun fiyatları, koyunun yaşına, bakımına, kalitesine göre değişiklik gösterir. Romanov koyunları, et verimliliği açısından oldukça kıymetli bir canlıdır. Bu nedenle, ülkemizde Romanov koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol