İneğin yavrusuna ne denir?

ineğin yavrusuna ne denir?

İneğin yavrusuna ne denir sorusu birçok kez karşımıza çıkmıştır. İneğin yavrusuna ne denir, hemen bir bakalım! İnek, ülkemizde büyükbaş hayvancılık kapsamında oldukça fazla sayla sayıda yetiştirilmektedir. Hem etinden hem de sütünden faydalandığımız bir hayvan olan inek, her yıl en az bir tane buzağı doğurur. İneğin yavrusuna ne denir sorusuna vereceğimiz yanıt buzağı olacaktır. Bazı yörelerde buzağı kelimesi yerine buzak kelimesi kullanılmaktadır. Ancak, dünya çapında bir ineğin yavrusuna ne denir denildiğinde buzağı cevabını almış olursunuz. 

Bir inek tıpkı bir insan gibi dokuz ay boyunca hamilelik dönemi yaşar. İneklerin gebelik süresi 283 günden oluşmaktadır. Dokuzuncu ay sonunda buzağı dünyaya gelir. Hem erkek hem de dişi yavru inek buzağı olarak adlandırılır. 0 – 6 aylık inek yavru buzağı olarak adlandırılırken, 6 -15 aylık inek yavrusuna da erkek veya dişi fark etmeksizin dana denir. 

Bir inek kaç buzağı doğurabilir?

Birçok hayvan her hamilelikte birkaç yavru birden doğurur. Ancak şu anda inekler söz konusu olduğunda, hamilelik başına sadece bir buzağı doğurma eğiliminde oldukları söylenebilir. Bazı inekler birden fazla buzağı doğurabilirken, sığırların birden fazla buzağıya sahip olması o kadar yaygın değildir. Aynı anda iki buzağı doğurabilir, eğer bir ikiz gebeyse.

ineğin yavrusuna ne denir?
Bir inek kaç buzağı doğurabilir?

İkiz gebelik meydana gelirse, bu aynı cinsiyetten veya farklı cinsiyetten buzağılarla sonuçlanabilir. Ancak, boğa ve düve birlikte doğduğunda, düvenin kısır olma olasılığı çok yüksektir. Bu olumsuzluk, annenin rahimdeki hamileliği sırasında erkek hormonları ile etkileşimlerden kaynaklanmaktadır. İneklerde, çoklu doğumlar bile ikiz doğumlardan daha nadir bir olaydır. 

İlginizi Çekebilir: Romanov koyun fiyatları ülkemizde ne kadara satılıyor?

Bir inek bir yılda kaç buzağı doğurabilir?

Bir inek yaklaşık dokuz aydır hamilelik yaşar. İneklerin gebelik süresi 283 gündür. Bir inek buzağı doğurmadan birkaç hafta sonra kızgınlık dönemine girebilir. Bu nedenle, nispeten hızlı bir şekilde çoğalabilir ve bir kez daha hamile kalabilir. Teorik olarak, eğer yetiştirme hızlı bir şekilde yapılırsa, bir inek yılda bir kereden fazla hamile kalabilir. Ancak inek yetiştiricileri, buzağıların biraz daha yaş almasına kadar yeniden üremesine izin vermenin iyi bir yönetim uygulaması olduğunu bilirler. 82 gün, yetiştirme için ideal bir buzağılama aralığı olarak kabul edilir.

ineğin yavrusuna ne denir?
Bir inek bir yılda kaç buzağı doğurabilir?

Buzağılama mevsimi oldukça hareketli olabileceğinden kızgınlık dönemindeki inekleri takip etmek iyi olacaktır. Doğum tarihine yaklaşan herhangi bir inek, günümüzde mevcut olan yapay zeka kullanılarak izlenebilir ve takip edilebilir. Bir inek kızgınlığa girer girmez yapay zekalı cihaz; SMS, uygulama uyarısı ve e-posta yoluyla çiftçiyi veya yetiştiriciyi uyarır. Yetiştirici ona göre hareket etmeye başlar. Bunun gibi bir teknolojiye sahip olmak oldukça avantajlı olacaktır. Çünkü yetiştiricinin bir ineğin bir kez daha ne zaman üremeye hazır olduğunu tam olarak bilmesi gerekmektedir.

Bir inek ömrü boyunca kaç buzağı verir?

Çoğu inek yaklaşık iki yaşında buzağılamaya başlayabilir. Böylece ilk kez, on beş aylıkken hamile kalabilirler. Psikolojik olarak genç ineklerin bu yaşta hamile kalabilmesi oldukça şaşırtıcıdır. Bir inek yaşamı boyunca birkaç buzağı doğurabilir, ancak yılda yaklaşık bir buzağı olma eğilimindedir.

Genel olarak konuşursak, çoğu ineğin son buzağıları yaklaşık 10 yaşında olur. İneğin doğurabilmesi için, çeşitli uygulamalarının kullanılıp kullanılmadığı, ineğin beslenmesi ve genel sağlık dahil olmak üzere bunu etkileyen birkaç faktör vardır.

İnekler ikiz doğurabilir mi?

İnekler ikiz doğurabilir, ancak bu oldukça nadirdir. İnekler aynı anda birkaç buzağı doğurma yeteneğine sahip olsalar da, bu o kadar yaygın değildir. İkizler genellikle aynı gen ağacında görünür, bu yüzden daha çok nesiller boyunca aktarılan bir şeydir. Bir inek ikiz gebelikte aynı cinsiyetten buzağılar doğurabilr veya farklı cinsiyetten buzağı meydana getirebilir. 

ineğin yavrusuna ne denir?
İnekler ikiz doğurabilir mi?

İneğin yavrusuna ne denir?” sorusuna, “ineğin yavrusuna buzağı denir,” dedik. Peki, diğer hayvan yavrularına ne denmektedir? Hemen bir bakalım!

Hayvan yavrularının isimleri

 • Buzağı: Erkek ya da dişi 0 – 6 aylık ineğin yavrusuna buzağı denir.
 • Dana: Erkek ya da dişi dana 6 – 14 aylık inek yavrusuna denir.
 • Düve: Doğum yapmamış dişi inek yavrusuna düve denir.
 • Tosun: Erkek 15 aylık – 2 yaş arası inek yavrusuna tosun denilir. 
 • Boğa: 2 yaş ve üstü erkek sığırlara boğa denilir. 
 • İnek: 2 yaş ve üstü dişi sığırlara inek denir. 
 • Öküz: Kısırlaştırılan boğaya öküz denir. 
 • Malak: Mandanın yavrusuna malak denir.
 • Oğlak: Keçinin yavrusuna oğlak denir.
 • Teke: Erkek keçiye teke denilir. 
 • Çebiç: 1 yaş dişi ve erkek keçiye çebiç denilmektedir. 
 • Kuzu: Koyun yavrusuna kuzu denir. 
 • Koç: Erkek cins koyuna koç denilir. 
 • Şişek: 1 yaş dişi kuzuya şişek denilir. 
 • Koyun: İki yaş ve üstü dişi kuzuya koyun denir.
 • Toklu: 1 yaş erkek kuzuya toklu denir.
 • Tay: Atın yavrusuna tay denir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol