Bayraktar buğday: Nasıl yetiştirilir ve özellikleri nelerdir?

Bayraktar buğday: Nasıl yetiştirilir ve özellikleri nelerdir?

Bayraktar buğday ülkemizde sıkça tercih edilen bir buğday tohumu çeşididir. Bayraktar buğdayla ilgili daha fazlasını öğrenmek için içeriğe bir göz atalım! İşte detaylar…

Buğday farklı öğütülme şekline göre yumuşak buğday ve durum buğdayı olarak sınıflandırılır. Birinci cins buğday yani yumuşak buğday kolayca öğütülüp un elde edilir ve daha çok ekmek yapılır. İkinci cins için ise yani makarnalık buğdayın ezme zorluğu daha fazladır ve buradan irmik ve makarna elde edilir. 

Her iki buğday türü de ekmek ve makarna gibi insan tüketimi için temel gıda maddelerinin üretiminde kullanılmaktadır. Buğday, ülkemizde İç Anadolu bölgesinde yetişir ve genellikle sonbaharda ekilir ve ardından yazın hasat edilir. Sonbahar ve kış aylarında yağmurun bol olması, çiftçilerin ilk aşamalarda buğday ekinlerini sulamamalarına olanak tanır, ancak çiçeklenme aşamalarında doğru miktarda su olması çok önemlidir.

Bayraktar buğday nasıl ve ne zaman ekilir?

Buğday ekilmeden önce ekim – kasım aylarında toprağın sürülerek ekime hazırlanması, ardından mibzer yardımıyla ekime başlanması gerekir. Toprağı işledikten sonra ziraat uzmanları, iyi bir verim ve mantarların olası saldırılarına karşı koruma sağlamak için tohumun mantar ilacı bazlı tozlarla işlenmesini önerir. 

Buğday tarlası, bitkilerin büyümesini ve verimli hasadını kolaylaştırmak için genellikle eşit sıralara bölünür ve ekimin bitkilerle bitmemesi için 5 cm’yi geçmeyecek bir derinlikte yapılması gerekir. Yetiştirilecek buğday tohum seçimi için sadece bir çeşidin seçilmesi değil, farklı tohum türlerinin karıştırılması tavsiye edilir. Peki, Bayraktar buğday ne zaman ekilir?

Bayraktar buğday: Nasıl yetiştirilir ve özellikleri nelerdir?
Bayraktar buğday nasıl ve ne zaman ekilir?

Bayraktar buğday, 1 – 15 Ekim tarihleri arasında ekilmelidir. Aksi takdirde, iyi verim vermezler. 

Bayraktar buğday ne zaman gübrelenir?

İyi bir buğday üretimi elde etmek için, fidelerin buğdayın ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli elementler olan nitrojen, fosfor ve potasyum bazlı ürünlerle gübrelenmesi gerekir. Azot, kök ve sürgün üretimini artırır, çiçeklenmeyi destekler ve daha fazla çiçek salkımına sahip olan başakların görünümünü iyileştirir. 

Fosfor, bitkilerin lezzetini ve rengini vurgulayan ve toprağı besleyen ve zenginleştirir. Bu temel mineral genellikle toprakta yoksun olduğu için tüm mahsullerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında bir de, potasyum bazlı gübre bitki metabolizmasının düzenlenmesi için çok önemlidir. Buğday tanesinin gelişimi durduğunda ve bitkinin rengi sarı – altın rengine döndüğünde hasat edilmelidir ve genellikle eylül – ekim aylarında yapılır. Bayraktar buğday hangi gübreyi sever?

Bayraktar buğday: Nasıl yetiştirilir ve özellikleri nelerdir?
Bayraktar buğday ne zaman gübrelenir?

Bayraktar buğday, ekimi yapıldıktan sonra gübrelemeye ihtiyaç duyabilir. Zaten, bayraktar buğday gübreleme reaksiyonu yüksek bir buğday tohum çeşididir. Herhangi bir gübre ile buluştuğunda aniden gelişim gösterebilir. Bayraktar buğdayın hangi gübreye ihtiyacını bilebilmek için ekimi yapıldığı toprağın analizi yapılmalıdır. Toprak analizi yapıldıktan sonra gerekli mineral ve besin değerleri açığa çıkacaktır. Buna göre, bayrakta buğday gübrelenmelidir.

Bayraktar buğday hastalıkları ve zararlıları nelerdir?

Buğday, hem kökleri hem de başakları tehlikeye atabilen çok sayıda mantar hastalığı tarafından saldırıya uğrayabilir. Buğday bitkilerine yönelik en yaygın saldırılardan biri, bitki parazitlerinin saldırısıdır. Bu bitki parazitleri, samanı kırılgan hale getiren cercosporella herpotricods ve beyazımsı ve yarı boş başakların büyümesine neden olarak köklerde önemli hasara neden olan ophiobolus graminis parazitleridir. 

Buğday mahsullerine zarar veren böcekler, bitkinin gövdesine girerek bitkinin büyümesini etkileyen sineğin larvalarıdır; bazı mahsullerde, ısırıklarıyla kulaklara zarar veren bitki böceklerinin saldırıları olabilir. Ürünü korumak ve hastalık saldırısından korumak için gerekli zirai müdahaleler yapılmalıdır. Peki, bayraktar buğday hangi hastalık ve zararlılara yakalanabilir?

Bayraktar buğday: Nasıl yetiştirilir ve özellikleri nelerdir?
Bayraktar buğday hastalıkları ve zararlıları nelerdir?

Bayraktar buğday da tıpkı diğer buğday çeşitleri gibi hastalık ve zararlılar durumuna yakalanabilir. Bu nedenle, belirli dönemlerde buğday ilaçlama yapılmalıdır. Bayraktar buğday, Rastık ve Sürmeye hastalıklarına yakalanabilir. Bu hastalıklarla mücadele etmek için tohum ilaçlama yapılmalıdır.

Bayraktar buğday özellikleri

Bayraktar buğday tescil yılı 2000’dir. Bu nedenle Bayraktar-2000 olarak bilinmektedir. 

Morfolojik özelliklerine baktığımızda, beyaz başaklı, kılçıklı, beyaz ve yarı sert danelidir. Orta boylu bir çeşittir.

Tarımsal özellikleri baktığımızda, alternatif gelişme tabiatında ve erkenci olduğu söylenmelidir. Soğuk, kurak ve yatmaya dayanıklı özellikleriyle dikkat çeker. Ayrıca, gübreye reaksiyonu oldukça yüksek bir buğday çeşididir. Bunun yanı sıra, bayraktar buğday, kardeşlenme kapasitesi yüksek olduğundan yabancı otlarla rekabeti iyidir. Son olarak, tane dökmeyen ve harman olma kabiliyeti iyi olan bir çeşit olduğu söylenebilir. 

Bayraktar buğdayın verim özelliklerine baktığımızda 300 – 400 kg/da olduğu söylenebilir.

Ekmeklik kalitesi orta derecede olan Bayraktar buğday, 1000 tane ağırlığı 32.8 kg’dır. Hektolitre ağırlığı 79.8 kg ve protein oranı ise %12.3 oranındadır.

Son olarak, Bayraktar buğday ekiminin nerede daha iyi olabileceğini de söylemek gerekir. İç Anadolu ve Geçit Bölgelerinin buğday tarımı yapılan kıraç ve yarı taban alanlarına tavsiye edilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol